طراحی سایت با سیستم مدیریت محتوا

طراحی سایت با سیستم مدیریت محتوا به روش های متفاوت و با سیستم های مختلف اختصاصی و آماده انجام می شود که هر یک ویژگی منحصر به فردی دارند.

در این مقاله می خواهیم انواع طراحی سایت را با cms های مختلف و ویژگی های آنها شرح دهیم. علاوه بر این، شما را با انواع سیستم های مدیریتی آشنا کنیم که تا به حال تقریبا  معرفی زیادی از آنها نشده است.

طراحی سایت یا سیستم مدیریتی محتوا چیست؟

سیستم مدیریت محتوا یا همان CMS، نرم افزار های تحت وبی هستند که برای کنترل و مدیریت راحت محتوا های آپلود شده، افزودن محتوای جدید، قالب، سئو و بهینه سازی متن و … به کار می رود.

طراحی سایت با سیستم مدیریت محتوا با توجه به نوع عملکرد و کاربرشان و با به کارگیری زبان های PHP و ASP طراحی می شوند و قابلیت این را دارند که به صورت اختصاصی کدنویسی شوند و یا به طور آماده روی سایت نصب شوند و فقط برخی از کد های آن اصلاح شود.

انواع طراحی سایت با CMS

سایت ها انواع مختلفی دارند که با هدف های متفاوت راه اندازی می شوند مثل سایت خبری، آموزشی، سازمانی، ورزشی و …

هر سایت با توجه به هدف و کارگر هایی که دارد، از سیستم مدیریت محتوای خاصی استفاده می کند. چون هر CMS نحوه مدیریت سایت و محتوا را تغییر می دهد.

طراحی سیستم مدیریت سایت ها به دو روش انجام می شوند: طراحی سایت با برنامه نویسی و طراحی سایت با سیستم های مدیریت محتوای آماده

  1. طراحی سایت با برنامه نویسی ( کدزنی صفر تا صد CMS)

این CMS ها از اول کد نویسی و طراحی می شوند. ویژگی خاص این روش این است که همه کدها و قالب های ساخته شده در این نوع سیستم مدیریت محتوا کاملا انحصاری هستند. به همین دلیل، از انعطاف بالایی برای ایجاد تغییرات و دسترسی ها وجود دارد.

این روش برای سایت های داینامیک و استاتیک قابل اجرا است. با استفاده از نرم افزار های زیادی می توان کدنویسی آنها را انجام داد مثل:

  • front page

قدیمی ترین و ساده ترین نرم افزار طراحی صفحات سایت که حالا طرفداران خیلی کمی دارد و از این بازار تقریبا حذف شده است.

  • Dreamweaver

یکی از نرم افزار های پرکاربرد در زمینه طراحی سایت محسوب می شود که از HTML5 و  CSS3که با زبان های برنامه نویسی PHP و ASP.net  شده، پشتیبانی می کند.

  • visual stadio

محصولMicrosoft   که برای تولید و تنظیم صفحات وب تولید شده، یکی از بهترین فناوری های برنامه نویسی است.

  1. طراحی سایت با سیستم مدیریت محتوا آماده و اختصاصی

سیستم های مدیریت محتوا دارای 2 گروه فرعی سیستم مدیریت محتوای عمومی و سیستم مدیریت محتوای اختصاصی است.

  • سیستم مدیریت محتوای عمومی

امکانات، کاربرد و دانش هر یک از CMS ها با دیگری متفاوت است. اما به صرفه ترین روش مدیریت سایت هستند که طرفداران زیادی در دنیا دارند.

عکس برای طراحی سایت

WordPress

محبوب ترین و ساده ترین سیستم مدیریت محتوا وردپرس است. وردپرس با امکانات رایگان و کاربرد راحتی که دارد، در اغلب سایت ها نصب می شوند.

از جمله ویژگی هایی که این سیستم را ارزشمند کرده، تنوع افزونه ها و قالب ها، امنیت بالا و افزونه های کمکی امنیتی، سئو قوی و فوق العاده محتوا و هزینه ناچیز است.

این سیستم متن باز است و قابلیت های زیاد و به روزرسانی های متعددی دارد که نظر اکثر مدیران سایت را به خود جلب کرده است.

جوملا

جوملا دومین CMS مطرح دنیاست. این سیستم مدیریت محتوا انعطاف بالایی در توسعه دارد. همچنین قابلیت ها و افزونهی های پیشرفته ای را در خود جای داده است.

فعالیت با این سیستم، مثل وردپرس نیست، یعنی برای اینکه بتوانید از جوملا استفاده کنیید. باید با برنامه نویسی آشنا باشید وگرنه هیچ کاری با این سیستم نمی توانید انجام دهید.

دروپال

دروپال امنیتی بیش از روش های دیگر دارد. این سیستم نسبت به دو سیستم قبلی، از سختی ها و دانش بیشتر هم برخوردار است.

  • سیستم مدیریت محتوای اختصاصی

cms های اختصاصی، مثل سیستم مدیریت محتوای عمومی نیستند که روی سایت نصب شوند. بلکه از ابتدای طراحی سایت، همه کدها و دیتابیس ها به صورت اختصاصی کدنویسی می شوند. البته این روش ممکن است باگ هایی در سایت ایجاد کند.

البته اغلب سایت هایی که از این سیستم استفاده می کنند نه تنها هیچ باگی ندارند، بلکه از امنیت خیلی بالایی هم برخوردارند. به این ترتیب فرصت ایجاد سایت منحصر به فرد و مدیریت خاص را برای شما فراهم می کند.

همه این قابلیت هایی که ذکر شد، به میزان تخصص و حرفه ای بودن طراحان بستگی دارد که مشخص می کند سایت شما با چه مشکلاتی رو به رو می شود و یا چه میزان سرعت و امنیتی خواهد داشت، چون تنها چیزی که در طراحی سایت با سیستم مدیریت محتوا اختصاصی اهمیت دارد، همکاری با تیم طراحی سایت حرفه ای است.

چکیده

همه روش های طراحی سایت با سیستم مدیریت محتوا را آموزش دادیم. حالا می توانید انتخاب کنید که کدام یک از روش ها از بین مدیریت با سیستم برنامه نویسی، سیستم های مدیریتی عمومی و سیستم مدیریت اختصاصی برای سایت و کسب و کارتان مناسب تر است و کارایی بهتری برای شما دارد.

همانطور که ذکر کردیم، انتخاب یک تیم حرفه ای به اندازه ای در موفقیت و مشکلات شما نقش دارند، بنابراین بهتر است  انتخاب های هوشمندانه تری در این راستا داشته باشید و شرکت طراحی سایت معتبری را برای این کار انتخاب کنید تا مشکلات کمتری متوجه سایتتان باشد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *