امنیت شبکه

استفاده از رایانه یا کامپیوترها در دنیای امروز یک امر اجتناب ناپذیر بوده و تقریبا انجام شدن بیشتر کارها وابسته به وجود سیستم های کامپیوتری است. هرگاه چند کامپیوتر با یکدیگر در ارتباط باشند، یک شبکه ایجاد می شود. با برقراری این ارتباط، امکان دارد که امنیت اطلاعات موجود در سیستم ها به خطر بیفتد. در چنین شرایطی، بحث امنیت مطرح می شود. در ادامه این مقاله شما را با امنیت شبکه، نحوه عملکرد آن، خدماتی که ارائه می‌کند، انواع شبکه و… آشنا خواهیم کرد.

امنیت شبکه چیست؟

امروزه با استفاده گسترده مردم و کاربران از فضای مجازی و اینترنت، نیاز بیشتری به وجود امنیت در این شبکه ها وجود دارد. کلیه اقدامات و سیاست هایی که در راستای ایجاد امنیت در فضاهای مجازی و جلوگیری از سواستفاده هکرها انجام می ‌گیرد، امنیت شبکه نام دارد. این کار از دسترسی غیر مجاز به داده‌ ها توسط افراد سودجو جلوگیری می کند. اقداماتی که تحت عنوان security network انجام می شوند می توانند به شکل های مختلفی از جمله اقدامات نرم افزاری و اقدامات سخت افزاری انجام شوند. شبکه ‌های کامپیوتری که به امنیت نیاز دارند، در قالب شبکه های شرکتی خصوصی یا شبکه ‌های عمومی هستند.

امنیت شبکه چگونه کار می‌کند؟

امنیت این شبکه های می تواند با لایه بندی قسمت های مختلف انواع شبکه و تعیین یک وظیفه یا مسئولیت به هر یک از این لایه ها از ایجاد دسترسی‌های غیرمجاز در شبکه جلوگیری کند. در چنین شرایطی، تنها کاربران مجاز می‌توانند به شبکه دسترسی پیدا کنند و در صورت بروز هر اقدامی برای ورود به شبکه توسط کاربران غیرمجاز، سیستم دسترسی آن ها را مسدود خواهد کرد. به این ترتیب، امنیت این شبکه ها با هرگونه اقدام سواستفاده گرانه و هک شدن شبکه مقابله می کند.

انواع خدمات امنیت شبکه

از جمله راه کارها و خدمات مختلفی که تحت عنوان security network به کاربران فضای مجازی و رایانه ها ارائه می شوند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کنترل کلیه دسترسی های سیستم

کنترل دسترسی سیستم علاوه بر مسدود کردن دسترسی های غیر مجاز، کلیه دسترسی های مجاز را محدود می کنند و تنها امکان کار و دسترسی به بخش محدودی از منابع را برای کاربران فراهم می کنند.

 • سیستم ضد ویروس و آنتی تروجان

ویروس ها دائما در تلاش هستند که سیستم ها را آلوده کنند. این آلودگی گاه به راحتی قابل شناسایی نیست و ویروس ها می توانند بدون ایجاد هر گونه آسیبی تمام سیستم شما را درگیر کنند. برقراری امنیت با این ویروس ها و کلیه بدافزارهایی که به فعالیت مخرب آن ها کمک می کنند، مقابله می کند.

 • امنیت برنامه ها

بسیاری از افراد بدون توجه به اثر مخرب برنامه های نا امن، نسبت به نصب آن‌ها اقدام می کنند. برنامه های نا امن می توانند بستر را برای نفوذ سواستفاده گران به شبکه آماده کنند. امنیت شبکه با نصب برنامه های امنیتی از حمله مهاجمان با کمک برنامه های نا امن جلوگیری می کند.

امینت شبکه های کامپیوتری

 • تجزیه و تحلیل رفتاری شبکه

برای پی بردن با هرگونه رفتار غیرعادی یا مشکوک در شبکه باید ابتدا با رفتارهای صحیح شبکه آشنا شویم. این آشنایی که می تواند تاثیر زیادی در جلوگیری از نفوذ مهاجمان به شبکه داشته باشد، به صورت بررسی میزان استفاده از اطلاعات توسط شبکه در حالت نرمال است.

 

 • امنیت ایمیل

ایمیل جزو مهمترین و کاربردی ترین شبکه های ارتباطی بوده و روزانه اطلاعات بی شماری را در سراسر جهان جا به جا می کند. ایجاد امنیت ایمیل برای جلوگیری از سو استفاده هکرها در جهت دزدیدن اطلاعات بسیار مهم از اقدامات اصلی امنیت در پیاده سازی شبکه است.

 • جلوگیری از نشت داده های دستگاه

امنیت برقرار شده در شبکه، امکانی را فراهم می کند تا اطلاعات موجود در دستگاه به صورت عمدی یا غیرعمدی به بیرون درز پیدا نکنند و به این شکل امنیت اطلاعات حفظ شود.

 • فایروال

فایروال از قدیمی ترین اجزایی است که به تامین امنیت شبکه کمک می کند. کار اصلی فایروال ها تعیین حق ورود و خروج برای داده ها و اطلاعات مختلف است. فایروال ها این کار را با ایجاد یک مرز میان شبکه و اینترنت انجام می دهند.

 • امنیت موبایل و امنیت شبکه بی سیم

موبایل ها و سایر دستگاه هایی که به شکل وایرلس به شبکه متصل می شوند، می توانند خطراتی را برای سیستم به همراه داشته باشند. به همین دلیل باید امنیت کلیه این دستگاه ها بررسی شود.

 • سیستم های پیشگیری از نفوذ

این سیستم ها با بررسی ترافیک شبکه از حمله مهاجمان جلوگیری می کنند.

 • امنیت وب

امنیت وب در راستای شناسایی وب سایت های مخربی که می توانند امنیت موجود در شبکه را به خطر بیندازند، ایجاد شده است. امنیت وب کلیه وب سایت هایی که امکان نفوذ در شبکه را دارند شناسایی و مسدود می کند.

 • امنیت وای فای wifi

بعد از معرفی خدمات شبکه نیاز است تا در مورد آموزش امنیت نیز صحبت کنیم.

آموزش امنیت شبکه

بعد از این که با امنیت  و انواع آن آشنا شدیم، زمان آن فرا رسیده است که بدانیم استراتژی امنیت که در شبکه پیاده می شود چگونه عمل می کند. برای تامین امنیت  لازم است که در سه مرحله عمل کنید. این مراحل عبارتند از:

 1. حفاظت از شبکه

حفاظت شبکه به صورت پیکربندی صحیح و ایمن سیستم ها انجام می شود.

 1. تشخیص خطر

در ازن مرحله کلیه تغییراتی که می توانند زنگ خطری برای نفوذ در شبکه و تلاش هکرها باشند، از طریق مانیتور مداوم سیستم پیدا می شوند.

 1. واکنش به خطرات

در مرحله سوم امنیت، با شدت زیادی به مشکلات یافت شده در مرحله قبلی پاسخ داده می شود تا از ایجاد هرگونه نفوذی در شبکه جلوگیری شود.

خلاصه مقاله و نتیجه گیری

در این مقاله در رابطه با امنیت که مورد نیاز شبکه های کامپیوتری است و شیوه برقراری آن صحبت کردیم. چنان چه برای حریم خصوصی و اطلاعات خود ارزش قائل هستید، می توانید از خدمات امنیت در جهت حفاظت از سیستم خود و مسدود کردن دسترسی مهاجمان و سودجویان استفاده کنید. امیدواریم که با خواندن مطالب موجود در این مقاله توانسته باشیم ضرورت استفاده از امنیت در شبکه را برای شما تفهیم کنیم و اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *