تفاوت میکروتیک و سیسکو

اختلاف میکروتیک و سیسکو و سیسکو در عوامل زیادی مثل سوییچ، روتر، سیستم عامل و… است. با مطالعه این مقاله، می توانید تجهیزات متناسب با شبکه خود را انتخاب کنید.

میکروتیک و سیسکو دو برند موفق در زمینه عرضه تجهیزات شبکه هستند که رقبای سرسخت این سالها بودند و هیچکدام قصد عقب نشینی نداشتند و همواره سعی در رفع مشکلات کردند تا بازار را در دست بگیرند.

در ادامه به توضیح تفاوت های این دو برند مشهور و شباهت هایشان، بیشتر می پردازیم.

سوئیچ میکروتیک در مقابل سیسکو

سیسکو قدمت و تجربه بیشتری در ارائه تجهیزات شبکه ای دارد و سوییچ هایی برای شبکه ها و دیتا سنتر های متوسط تا بزرگ ارائه می کند.

در مقایسه با سیسکو، میکروتیک فناوری جدید تری است که مورد توجه کاربران اترنت قرار گرفته است. مدت ها است برای انتخاب یکی از آنها، بحث تفاوت میکروتیک و سیسکو بسیار امر شایعی در انتخاب تجهیزات شبکه ها است.

سووئیچ ها سخت افزار های کوچکی هستند که در شبکه به متمرکز سازی ارتباطات کمک می کنند و بین دستگاه های مختلف، ارتباط شبکه ای برقرار می کنند.

سوویچ های میکروتیک تنوع کمتری نسبت به تجیهزات سوییچی سیسکو دارند. اما اختلاف میکروتیک و سیکو تنها این مورد نیست.

در اینجا به مقایسه میکروتیک و سیسکو از لحاظ سوییچ هایی که تولید می کنند، می پردازیم.

  • پردازنده

CPU یا پردازنده، برای هر دو تولید کننده یکسان است و هدفی جز مدیریت (SNMP stats،Climanagement) ندارند.

  • مصرف برق

برقی که سوییچ های سیسکو مصرف می کنند، نسبت به برق مورد نیاز سوییچ میکروتیک کمتر است. یکی از مشکلات بزرگ سوئیچ های میکروتیک در مصرف بالا، پاور است.

  • سیستم های نرم افزاری برای نظارت شبکه

شناسایی پیش فرض اکثر سیستم های نرم افزاری نظارت شبکه، سوییچ های سیسکو است. اگر سیستم را با میکروتیک راه اندازی کنید، به پیکربندی آیکون های گرافیکی میکروتیک و تمامی چک های SNMP برای MIBs/OID میکروتیک احتیاج خواهید داشت که باید مدیر شبکه آن را به صورت دستی تنظیم و از حالت پیش فرض سیسکو خارج کند.

روتر سیسکو و میکروتیک

روتر یا مسیریاب ها یکی از دیگر تجهیزات مهم شبکه است. روتر داده ها را مسیریابی می کند تا در بستر روتر، پیام ها به گیرنده برسند.

روتر میکروتیک این امکان را به شما می دهد تا در مدت زمان خیلی کم، سرویس های شبکه را انتقال دهید. البته این بحث وجود داشت که روتر های میکروتیک تنها محیط شبکه ای کوچک را پشتیبانی می کنند. اما با تولید روتر های قدرتمند، خیلی زود این مشکل رفع شد.

تفاوت میکروتیک و سیسکو

دیگر تفاوت میکروتیک و سیسکو ، در روتر ها است که تنوع سیسکو همچنان بیشتر است و علاوه بر روتر و سوییچ، تنوع بیشتر ی در Firewall , Server ,IP phone , IPS-IDS ,Vpn Server دارند.

 

سیسکو یا میکروتیک ؟

بزرگ ترین و مهم ترین تفاوت میکروتیک و سیسکو در سادگی کار است. چون میکروتیک کار را خیلی راحت کرده و پیچیدگی های سیسکو را ندارد.

تجهیزات روتر، سوییچ و سیستم عامل میکروتیک از نظر کارکرد، به صرفه بودن و سادگی برتری فوق العاده ای دارد. اما نکته خیلی مهم این ماجرا این است که رقیب قدری در مقابل او ایستاده که سالهاست در زمینه شبکه ها، خدمات رسانی می کند. این درحالی است که میکروتیک بسیار جوان تر و جدید تر است.

این تکنولوژی جدید، برای افرادی که قصد دارند از آن استفاده کنند، شک برانگیز است، چون به بازدهی و عملکرد آن، نسبت به سیسکو، اعتماد کاملی ندارند.

در مقایسه میکروتیک و سیسکو باید بدانید که اگر می خواهید یکی از این تجهیزات این دو را انتخاب کنید، باید باتوجه به محیطی که برای راه اندازی شبکه دارید، انتخاب کنید.

بهتر است برای شبکه های خیلی بزرگ، از تجهیزات سیسکو استفاده کنید. برای شبکه های کوچک تر و متوسط نیز از تجهیزات میکروتیک استفاده کنید.

یکی دیگر است مشکلاتی که باعث ایجاد این سوال می شود که باید سیسکو یا میکروتیک را انتخاب کنید، هزینه های آن ها است.

همانطور که می دانید، هر چه تکنولوژی پیشرفته تر باشد و از امکانات بیشتری برخوردار باشد، قیمت آن هم افزایس پیدا می کند. به همین دلیل است که تهیه تجهیزات سیسکو هزینه بردار تر است. اما میکروتیک برای حل مشکل قیمتی، هزینه های خود را کمتر از سیسکو تنظیم کرده است.

سیسکو با استفاده از سیستم عامل اختصاصی IOS، تجهیزات خود را (روتر ها و سوییچ ها) از طریق CLI کنترل می کند. با وجود دستورات تخصصی، محیط اختصاصی درست کرده که پیچیدگی بیشتری در آن جریان داشته باشد. البته این پیچیدگی نقطه قوت این تجهیزات است که شکل حرفه ای به آن می دهد.

شباهت سیسکو با میکروتیک

علاوه براین که تفاوت میکروتیک و سیسکو در امکانات، عملکرد، قیمت و کاربرد آن ها زیاد است. اما هر دو برای خدمات رسانی به شبکه، شباهت های خیلی زیادی به یکدیگر دارند.

با وجود تفاوت هایی که این دو برند در سوییچ ها و روتر ها دارند، شباهت زیادی هم در این زمینه دارند.

هر دو برند، از حافظه RAM ، ROM ، NVRAM  و CPU  برخوردار می باشند تا یک پورت کنسول ارائه دهند.

خلاصه

با توجه به نکاتی که ذکر کردیم، انتخاب تجهیزات شبکه راحت تر شده است. اما در کنار این مطالب از متخصصین مشاوره شبکه هم بخواهید تا در این راستا، مشاوره های تخصصی تری در اختیارتان قرار دهند. به این ترتیب می توانید تجهیزاتی متناسب با شبکه انتخاب کنید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *