تفاوت UI و UX

کسانی که طراح سایت هستند، به وفور دو مفهوم UI و UX را استفاده می کنند. دیده می شود که افراد توصیف های مختلفی از این دو مفهوم ارائه می دهند. بعضی ها هم اعتقادی به تفاوت این دو ندارند و آنها را به جای هم استفاده می کنند. اگر جز افرادی هستید که هنوز نتوانسته اید به درستی این دو مفهوم را از هم جدا کنید. توصیه می کنیم در ادامه با همراه باشید تا با ذکر چند مثال، تفاوت UI و UX برای شما روشن کنیم.

UI (user interface) چیست؟

UI یا همان رابط کاربری یعنی ظاهر سایت، رنگ بندی ها و هر چیزی که کاربر می بیند. به عبارت دیگر بخشی از وب سایت را می گویند که برای کاربر قابل لمس است. UI کاملا به سلیقه طراح سایت بستگی دارد. UI  یعنی طراحی سایت به گونه ای که اهداف اصلی تجربه کاربری (UX) را پیاده کند.

UX (user experience) چیست؟

UX یا تجربه کاربری در کل تجربه و احساس کاربر در زمان استفاده از وب سایت است. سهولت در استفاده و راحتی کار با سایت، همگی در مفهموم  UX جای می گیرند. این UX است که به ما می گوید مثلا منوی سایت یا سرچ در قسمت بالا باشد. UX به کاربر چیزی را می دهد که واقعا نیاز دارد، نه اینکه صرفا جذابیت داشته باشد. یعنین به نوعی نیاز مشتری است.

یعنی اگر ما قصد فروش محصولی را در سایت داریم باید از طریق UX محصول را جوری پرزنت کنیم که مشتری خیلی سریع به نیاز خودش برسد. مثلا شما از یک فروشگاه اینترنتی محصولی را سرچ می کنید، و علاوه بر محصول مورد نظر، به شما محصولات مشابه و مرتبط هم نشان داده می شود این مربوط به UX است که چیزهایی را نشان می دهد که کاربر دوست دارد یا به آن نیاز دارد. UX کلا وابسته به نیازهای مشتری یا کاربر است. برای روشن شدن این مفهموم به ذکر چند مثال می پردازیم.

تفاوت UI و UX با ذکر چند مثال

مثال 1

یکی از مثال های خیلی رایج برای UX، مثال سس کچاپ است. UI  شکل و ظاهر سس سمت چپ است که مطابق با سلیقه طراح است. اما تجربه کاربری و UX می گوید که این سس را برعکس کن تا کاربر مجبور نباشد برای ریختن سس مدام آن را تکان دهد و برعکس کند و بطری صدای بدی ایجاد کند. تجربه، تحلیل و آنالیز می گوید که بهتر است بطری به شکل سمت راست ساخته شود. تا هم داخل بطری سس نماند و هم اینکه خیلی راحت ریخته شود.  UXبرای راحتی مشتری  که سس خوب ریخته شود، سس را به صورت شکل سمت راست طراحی می کند.

 تفاوت های UI و UX

مثال 2

شکل زیر هم یک اینفوگرافی از تفاوت UI و UX است که می گوید UX می شود پروتوتایپ که استراکچر و ساختار اصلی سایت که راحتی و سهولت در دسترسی در موبایل، وب، تبلیت، سطوح  دسترسی کاربران، تجربیات سرچ وعلایق کاربران خود را تحیلی کنیم و ببینم مثلا چه  رنگ هایی را دوست دارند. در کل استراتژی و سناریویی که برای سایت خود می چینیم UX است.

UI و UX چه تفاوتی دارند؟

مثال 3

شکل زیر دو مسیر را نشان می دهد. UI و طراحی می گوید که مسیر سنگ فرش برای رفت و آمد است. اما UX گفته که میانبر بهتر است. پس باید UI مسیر سنگرفرش را به صورت میانبر طراحی می کرد که برای کاربر راحت تر باشد.

تفاوت UI با UX

UI طراحی بصری است و ظاهری است که کاربران می بینند. رنگ بندی ها، طراحی های گرافیکی، صفحه بندی ها و اینکه آرایش صفحات به چه شکلی است. مثلا این خیلی مهم است که فونت به چه شکلی باشد، باید فونتی باشی که خوانا و مورد علاقه کاربران باشد.

UI زیر شاخه ای از UX است. UI با ظاهر و طراحی بصری باعث می شود تا ما به اهدافی که در UX به آن فکر کردیم برسیم.

ویژگی های یک UX خوب

UX خوب این است که یک نفر از سایت استفاده کند و حتی اگر علم فنی و آشنایی هم با مباحث سایت نداشته باشد، خیلی راحت بتواند به خواسته اش برسد. معمولا گفته می شود وقتی می خواهید سایتی را از لحاظ UX تست کنید به چند نفر نشان دهید که علمی نسبت به سایت ندارند و اصلا توضیحی هم بابت آن ندهید و فقط از آن بخواهید که با سایت کار کنند. باید دسترسی به حدی خوب باشد که این کاربران به راحتی بفهمند مثل ثبت نام کجاست، ورود کجاست و … همه اینها باید دم دست باشند.

مثلا شما فکر کنید کاربری وارد سایت شما شود و دنبال فرم جستجو بگردد. اگر شما این فرم را پایین سایت بگذارید او به سختی می تواند آن را پیدا کند. خب این UX خوبی نیست. چون باید فرم جستجو در بالا و جلوی دست کاربر باشد که بتواند سریع چیزی را که می خواهد پیدا کند.

پس UX می شود تجربیات و استراکچر اصلی برای دسترسی پذیری وب سایت. UI هم می شود ظاهر، رنگبندی و تایپوگرافی و تمامی طراحی های ظاهری که برای اهداف UX توسط طراح سایت پیاده می شود.

UI دیزاینرها و UX دیزاینرها چه کسانی هستند؟

موقعیت های شغلی ای وجود دارند به نام UX دیزاینر، UI دیزاینر و UX/UI دیزاینر که معمولا در شرکت های حرفه ای برای طراحی سایت از آنها استفاده می شود.

UI دیزاینر کسانی هستند که خلاقیت بالایی دارند، می توانند با Adobe xd، فتوشاپ، اسکیچ و …  تصویر سازی انجام دهند.

وظیفه UX دیزاینر نیز در این شرکت ها این است که کلا بازار هدف وب سایت را تحلیل می کند و با کاربرانی که قرار است از آن وب سایت استفاده کنند صحبت می کند تا ببیند روحیات آنان چگونه است، تا تصمیم بگیرد دسترسی پذیری آنان به چه شکلی باشد و …. ابزارهای مختلفی برای این کار وجود دارند که می توان به وسیله آنها طراحی های اولیه را برای UX دیزاین انجام دهند. این قسمت که کامل شد، به کدنویس داده می شود تا بر اساس آنها شروع به کد نویسی کند. و برنامه سایت هم کدهای آماده را به بک اند دولوپر می دهد تا کدها را داینامیک کند.

جمع بندی

اگر بخواهیم به صورت خلاصه بگوییم، UX یعنی تمام جایگذاری و تجربه و آنالیز کاربران و نیاز سنجی آنان در استفاده از وب سایت و UI یعنی ظاهر و رنگ بندی و چیزی که قرار است مشتری ببیند. این کل ماجرای UX وUI بود که امیدوارم استفاده لازم را برده باشید ویک بار برای همیشه این دو مفهوم و تفاوت تفاوت UI و UX را درک کرده باشید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *