تلفن های IP phone

تلفن های IP phone چیست؟ تلفن آی پی یا ویپ، تلفن های تحت شبکه ای هستند که ارتباطات تلفنی را ساپورت می کنند و ورژن پیشرفته تر سانترال هستند که در بستر اینترنت، ارتباطات را برقرار می کند. با مطالعه این مقاله، با تلفن های IP، انواع تلفن های تحت شبکه و ویژگی ها و محدودیت های آن بیشتر آشنا می شوید.

تلفن تحت شبکه IP phone چیست؟

تلفن های IP phone یا تلفن های تحت شبکه ، تلفن هایی است که در شبکه ویپ و با پروتکل SIP کار می کند.

تلفن IP دستگاه های سازگاری با فناوری IP هستند که از سیستم های ارائه دهنده VOIP  استفاده می کنند و همچنین انتقال صدا را  با استفاده از شبکه داده انجام داده و با تبدیل سیگناله ای صوتی به بسته های داده و ارسال داده از طریق اینترنت، مکالمات تلفنی را انتقال می دهند.

پروتکل های تلفن آی پی ( IP )

چگونگی ارسال و انتقال داده ها در شبکه، توسط پروتکل های تلفن IP مشخص می شوند.

شناخته ترین پروتکل تلفن های IP phone  شامل این موارد است :

 • پروتکل SIP یا Session Initiation Protocol

پروتکلی که بیشترین حمایت را از سمت تلفن ها دارد، SIP است.

 • پروتکل SCCP ( Cisco Skinny Client Control Protocol )

یک پروتکل اختصاصی برای مدیریت گوشی های سیسکو است.

 • پروتکل  H.323
 • پروتکل  MGCP

پروتکل   H.323 و MGCP، پروتکل های قدیمی هستند که حالا زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرند.

انواع تلفن های تحت شبکه IP

تلفن های IP phone تفاوت ساختاری و عملکردی زیادی با دیگر تلفن ها دارد و یکی از این تفاوت ها در این است که به دو روش با سیم و بی سیم در سازمان ها نصب می شوند.

 • تلفن های سیمی

رایج ترین مدل IP phone تحت شبکه، مدل های سیمی هستند که با استفاده از کابل شبکه و پورت RJ45، شبکه ی IP را وصل می کنند.

 • بی سیم

تلفن های آی پی بدون سیم، با وای فای، دکت، یو اس بی و نرم افزار ها وصل می شوند که هر کدام از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار است. تلفن های بی سیم با اتصال وای فای، به طور مستقیم با اکسس پوینت به وایرلس وصل شده و شبکه را راه اندازی می کند. تلفن های بی سیم دکت با استفاده از دکت، ارتباط بین تلفن و دستگاه مادر را برقرار می کند، البته محدودیت این روش، در این است که دستگاه مادر تنها می تواند محدوده ی تحت پوشش خود را متصل کند.

تلفن های IP phone

تلفن هایی که با پورت یو اس بی به سیستم های کامپیوتر وصل می شوند و شبکه را از کابل بی نیاز می کنند، یکی از روش های برخورداری از سیستم تلفنی تحت شبکه بی سیم است. تلفن هایی که با مجموعه نرم افزار های ویپ وصل می شوند، نیاز به هر کابل و سخت افزاری را محدود می کنند و با نصب روی هر سیستم، تلفن آی پی را راه اندازی می شود، این نرم افزار ها شامل Zoiper, Eyebeam, Linkus, 3CX و … است.

چرا باید از تلفن های تحت شبکه IP استفاده کنیم؟

شاید از خودتان بپرسید که چه نیازی به تلفن تحت شبکه هست؟ چه تفاوتی با تلفن های سانترال دارند که باید جایگزین هر تلفنی در هر سازمان باشد؟

 • عملکرد متفاوت نسبت به تلفن های دیگر

تلفن های IP phone  عملکرد متفاوتی نسبت به گوشی های دیگر دارد و حتی نحوه اتصال آن هم متفاوت است، چون تلفن های تحت شبکه با قرار گرفتن در بستر اینترنت، صدا ها را منتقل می کند که در هیچ یک از تلفن ها دیده نمی شود که از تکنولوژی SIP استفاده کنند و یا بتواند مکالمات چند رسانه ای صوتی و تصویری را با خطوط شهری و داخلی منتقل کنند.

 • قابلیت بالای تلفن های IP phone

از دیگر امکانات تلفن های ویپ این است که فکس، تلفن گویا، گزارش تماس و هزاران قابلیت دیگری دارد که آن را از دیگر سیستم های تلفنی مجزا می کند.

 • بی نیاز بودن از سرور

مرکز تلفن تحت شبکه به صورت All in One است، به این معنی که این سازمان ها دیگر نیازی به داشتن یک سرور یا کامپیوتر جداگانه ندارند و در واقع همه چیز در یک سیستم به کار می رود. خطوط شهری مستقیما به سخت‌افزار تلفن وصل شده و خطوط داخلی‌ هم از طریق همین سخت‌افزار پیکربندی می شوند.

نصب تلفن IP چه مزیت ها یی دارد؟

 1. نصب آسان و سریع

تلفن های IP Phone به محض اینکه به شبکه وصل شوند، تنظیمات موردنیاز را به صورت خودکار IPPBX می گیرند که این امر، باعث صرفه جویی در زمان و کاهش اشتباهات راه اندازی تلفن خواهد شد.

 1. عدم نیاز به کابل کشی مجدد

در شرکت ها و سازمان هایی که از شبکه داخلی LAN بهره می برند، دیگر نیازی به کابل کشی مجدد ندارد و با استفاده از همان کابل ها، تلفن ها وصب می شوند که به همین دلیل، تلفن های آی پی با دو پورت ساخته می شوند.

 1. کیفیت بالای تلفن ها

تفاوت تلفن های ویب و سانترال : تلفن های تحت شبکه برخلاف سایر تلفن هایی مثل سانترال یا ، هیچ نویزی در صدا ندارد، چون تلفن های ویپ به دلیل ارسال و دریافت دیجیتالی اصوات، کیفیت صوتی و تصویری HD دارند و حتی تنظیمات کیفیت آن هم به طور دستی قابل تنظیم است.

 1. انعطاف در حمل و نقل

جابه جایی اتاق و نود شبکه، تنها با جا به جایی راحت تلفن آی پی امکان پذیر است و به هر نقطه ای از سازمان می توانید نقل مکان کنید، حتی شماره داخلی یا تنظیمات تلفن تغییر نخواهد کرد.

 1. امکانات متنوع و کاربردی

 • مجهز به دفترچه تلفن، لیست سیاه و گزارش تماس ها
 • پاسخگویی چندین شماره ی داخلی در یک زمان
 • استفاده همزمان برای بیش از یک تماس با استفاده از یک خط شهری
 • کنفرانس و جلسات صوتی و تصویری با چندین کاربر
 • قابلیت در انتظار گذاشتن، ارسال و انتقال مکالمات
 • تنظیمات صدای زنگ و تن صدا
 • استفاده برای اینترکام و پیجینگ کاربران
 • امکان اتصال هدست و …
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *