شبکه کامپیوتری

شبکه کامپیوتری تکنولوژی است که تقریبا در همه شرکت و سازمان ها مشاهده می شود و همه تجهیزات موجود را، در دسترس کلیه کاربران قرار می دهد و ارتباط مستقیمی برای سیستم ها طراحی می کند. تاثیراتی که شبکه های کامپیوتری و تجهیزات دیگر شبکه در کیفیت فعالیت شرکت ها دارد، به اندازه ای است که همه مدیران را به استفاده از آن وا داشته تا کاربران را از ویژگی های آن بهره مند کنند و سطح کیفیت، سرعت و همکاری را بالا ببرند.

منظور از شبکه های کامپیوتری چیه؟

وقتی بتوانید دو یا بیش از چند سیستم کامپیوتری، لپتاپ، سخت افزاری و … را به همدیگر وصل کنید تا اطلاعات بین آنها جریان داشته باشد، یک شبکه درست کردید که با وجود همه وابستگی های سیستم ها به یکدیگر، بود و نبود هر سیستم هیچ مشکلی در شبکه ایجاد نمی کند.

اگرچه این سیستم ها کاملا مستقل از همدیگر هستند و فعالیت جدا گانه ای دارند، اما توسط یک سیستم اصلی مدیریت و کنترل می شوند که می تواند حتی دسترسی های کاربر را به اطلاعت و تجهیزات محدود کند و یا مشخص کند که هر کاربر به چند درصد از اطلاعات دسترسی داشته باشد و یا چه مقدار از حجم اینترنت را می توند مصرف کند.

شبکه کامپیوتری با حداقل 3 رایانه راه اندازی می شود که ارتباط سیستم های فیزیکی و یا سیستم های مجازی سازی شده را با گره‌های پردازشگر دیتا برقرار می کند.

این روز ها با گسترش فناوری شبکه، علاوه بر ارتباطات سیستم های کامپیوتری، دوربین های مداربسته ، شبکه تلفنی ویپ، تبلت ها، اسمارت فون ها، اینترنت اشیاء و کنسول های بازی هم یک سیستم شبکه ای تشکیل داده اند که هدف همه آن ها در یک چیز خلاصه می شود «ارتباط و اشتراک گذاری».

اجزای تشکیل دهنده شبکه های کامپیوتری

اجزای شبکه های کامپیوتری به 3 دسته تقسیم می شوند که شامل:

  1. متصل شونده ها مثل کامپیوتر ها، کلاینت، سرور و …
  2. دستگاه هایی که اتصال ایجاد می کند مثل سوویچ هاريال روتر و …
  3. رسانه هایی که اتصال فیزیکی ایجاد می کنند مثل کابل ها، امواج و …
  • کلاینت Client

کلاینت به همه سیستم هایی اطلاق می شود که کاربران از آنها استفاده می کنند و در شبکه، نقش سرویس گیرنده را دارد.

  • سرور Server

سرور به هسته اصلی شبکه گفته می شود که همه سیستم ها به آن وصل می شوند و نقش سروی دهنده را در شبکه دارد.

  • سوئیچ  Switch

اتصال اجزاء مختلف شبکه و تبادل ترافیک بین سیستم ها برعهده سوویچ ها است.

  • روتر Router

روتر یا مسیریاب سیستم های کامپیوتری را به همدیگر وصل می کند. مسیریاب ها از طریق نقشه مسیر شبکه ، ارسال بسته های داده ای را در بهترین مسیر مهیا می کنند.

یکی از قابلیت های روتر این است که در صورتی که ارتباط بین دو مسیریاب شود، مسیریاب ارسال کننده می تواند مسیر دیگری را برای انتقال بسته پیدا کنن  و با برخورداری از پروتکل های خارق العاده ای که دارد مثل اینترنت IP، اینترنت IPXو Apple Talk ، می تواند به زبان های متفاوتی صحبت کند.

  • کابل ها در شبکه کامپیوتری

کابل کشی های به 3 دسته تقسیم می شد. این دسته ها شامل کابل جفتی به هم تابیده شده ، کابل کواکسیال و فیبر نوری است.

کابل جفتی به هم تابیده شده، کابلی است که طبق استاندارد های صنعتــی  ساخته شده است. از این کابل در خطوط تلفنی و راه اندازی شبکه از آن استفاده می کنند.

  • فیبر نوری

ویژگی این کابل، سرعت بالا بین دستگاه ها است. فیبر نوری، در محیط هایی که دارای تعداد سیستم های زیادی هستند، به کار می رود.

  • هاب ها

هاب ها دستگاه هایی هستند که گروهی از کاربران را به شبکه محلی وصل می کنند. همچنین داده های دریافتی را روی درگاه های ایمیل، ورد و پرینتر منتقل می کنند.

شبکه کامپیوتری

 سیستم شبکه ای چه کاربرد هایی دارد؟

با راه اندازی شبکه کامپیوتری در سازمان ها و موسسات مختلف، کامپیوتر ها، سخت افزار ها، نرم افزار ها و اطلاعات به شکل قابل فهمی به اشتراک گذاشته می شوند و که از طریق کانال های ارتباطی،پیام ها بین گره ها جابه جا می شوند.

فعالیت تیمی، مشکلی است که همه اصناف با آن درگیر هستند. این اصناف نیاز دارند که در کمترین زمان، کارمندان بتوانند اطلاعات را با هم تقسیم کنند. این موضوع، همیشه یک معظل بوده و هست که حل نشده باقی مانده است.

شبکه راهکاری برای حل این مشکل است تا ارتباطات درون سازمانی با سرعت بیشتری انجام شود و برای اینکار از سرویس هایی مثل ایمیل، پیام رسان، چت آنلاین، تلفن های تحت شبکه ، ارتباطات تصویری و ویدئو کنفرانس استفاده می کند.

ارتباطات تنها به این مورد ختم نمی شود، بلکه برای فعالیت های تیمی، لازم است که سخت افزار ها و نرم افزار ها با هم در ارتباط باشند تا مسائل محاسباتی و اطلاعاتی و نرم افزار در اختیار همه کاربران قرار بگیرد.

چه کسانی به شبکه کامپیوتری نیاز دارند؟

برخی از سازمان ها هستند که همه فعالیت هایشان با سیستم های کامپیوتری است.  این سازمان ها سیستم های کامپیوتری زیادی در شرکت دارند که ارتباطات اعضا را کندتر می کند.

یکی دیگر از دلایلی که شبکه طرفداران زیادی دارد، هزینه پایین و مدیریت راحت آن است که به کاربران این اجازه را می دهد تا از کمترین امکانات و تجهیزات، بیشترین استفاده را ببرند.

مدیریت روی تک تک سیستم های کامپیوتری کار سختی است، به ویژه اگر بیش از  سیستم در سازمان فعال باشد.

مدیرانی که نیاز دارند دسترسی استفاده از همه تجهیزات سازمان را مدیریت کنند تا اطلاعات را در بستر امن تری نگه داری شوند، می توانند شبکه کامپیوتری و حتی دوربین های مداربسته، تلفن و … را راه اندازی کنند.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *