برنامه نویسی و طراحی سات

طراحی و برنامه نویسی سایت دو مولفه اصلی در راه اندازی سایت هستند که با استفاده از ابزار ها، مهارت ها و کدها، باعث توسعه سایت می شوند تا سایت را از طرح اولیه تا به نمایش گذاشته شدن روی موتور های جستجوگر هدایت کنند.

اگر با مفهوم سایت های اینترنتی آشنا باشید، مطمئنا نام برنامه نویسی و طراحی وب به گوشتان خورده است.

هدف ما این است که با معرفی این دو حوزه و خصوصیات آن، شما را با مهارت های اصلی راه اندازی سایت ها آشنا کنیم.

طراحی سایت چیست؟

طراحی وب یا  Web Design فرآیند طراحی صفحات و اجزایی است که در صفحه نمایش ها اجرا می شوند و کاربران می توانند آن را مشاهده کنند.

طراحی انجام شده، روی سرور آپلود می شود و کد های مربوطه در سایت قرار می گیرند که شامل کد های سمت سرور و کد های سمت کاربر هستند.

میزان سختی طراحی، به سیستم مدیریت محتوایی که انتخاب می شود بستگی دارد، چون برخی از این CMS ها  کدنویسی را برای طراحی و برنامه نویسی سایت راحت تر می کنند و تنها لازم است که آشناییت کلی با HTML و دستورات CSS داشته باشید.

طراحی سایت تنها شامل این موارد نیست، بلکه کلیه فعالیت های خلاقانه، بهینه سازی، امنیت، سئو و … هم جزئی از طراحی حرفه ای محسوب می شود و ابزار های مهم این حیطه، ابزار های گرافیکی هستند.

برنامه نویسی سایت چیست؟

برنامه نویسی وب یا Web Development به همه فرآیندی گفته می شود که در پشت صحنه سایت انجام می شوند و کاربران نمی توانند آن ها را ببینند، مگر آنکه بخشی از کد ها را از قسمت inspect مشاهده کنند.

کار اصلی برنامه نویسان این است که با استفاده از کد ها، پایه های سایت را درست کنند و دستورات کلی و جزئی را به سایت بدهند.

برنامه نویسی سایت

طراحی و برنامه نویسی سایت دو جزء به هم وابسته اند که در کنار هم معنی پیدا می کنند و یک سایت خوب را راه اندازی  می کنند.

زبان های مهم برنامه نویسی و طراحی سایت

طراحی و برنامه نویسی سایت توسط زبان های خاصی کدنویسی می شوند که دستورات مختلفی در ظاهر و زیر ساخت سایت صادر می کنند و باعث می شوند که یک سایت، مطابق دستورات عمل کرده و اطلاعات مورد نظر را به اشتراک بگذارد.

زبان هایی که برای طراحی سایت استفاده می شوند، شامل HTML, CSS, JavaScript هستند که حتی برای کار با سیستم مدیریت محتوا هم ضروری اند.

برای برنامه نویسی هم به زبان های دیگری نیاز است که شامل:

  • زبان پی اچ پی – PHP
  • زبان ای اس پی دات نت – ASP.NET
  • زبان پایتون – Python
  • زبان روبی – Ruby
  • زبان جاوا – Java
  • زبان سی شارپ – #C
  • و …

انواع برنامه نویسی برای سایت

طراحی و برنامه نویسی سایت با توجه به نوع سایت انجام می شود تا با درنظر گرفتن الگوریتم ها، سایت طراحی و ساخته شود.

سایت ها به دو دسته کلی تقسیسم می شوند.

  1. سایت ایستا یا استاتیک

کدنویسی و طراحی این سایت ها ثابت است و انعطاف کمی برای تغییرات دارد، یعنی در صورت اضافه کردن محتوای جدید، لازم است که یک سری کدنویسی ها برای طراحی صفحه جدید و افزودن مطلب و تغییرات انجام شود.

وابستگی زیادی بین این سایت و تخصص برنامه نویسی و طراحی وجود دارد، چون بدون حضور یک متخصص در این زمینه، نمی توانید کاری با سایت انجام دهید.

  1. سایت پویا یا داینامیک

در این مدل سایت، انعطاف خیلی بیشتری دیده می شود و کدنویسی، تنها یکبار انجام می شود و بعد از آن، سیستم مدیریت محتوا تمامی فعالیت های انتشار مطالب، به روزرسانی، تغییر قالب و … را بدون نیاز به کدنویسی و طراحی مجدد، انجام می دهد.

توسعه دهنده وب کیست؟

توسعه دهنده وب یکی دیگر اعضایی است که در حوزه طراحی و برنامه نویسی سایت باید با آن آشنا شوید و به کسی گفته می شود که، صفحاتی که طراحی شده است را به یک سایت تبدیل کرده و آن را روی موتور های جستجوگر قرار می دهد..

مهارت های توسعه دهندگان سایت هم شامل برنامه نویسی است که با رعایت استاندار های سایت، طرح اولیه را به یک سایت بی نقص تبدیل می کند.

توسعه دهنده سایت شباهت زیادی به عملکرد طراح سایت دارد، اما در اصل این دو، متفاوت از هم هستند.

تفاوت توسعه دهنده وب یا طراح سایت

ممکن است با وجود شباهت هایی که در نحوه کار توسعه دهنده سایت و طراح سایت وجود دارد، این دو تخصص را با هم اشتباه بگیرید. در اینجا تفاوت بین این دو را توضیح خواهیم داد.

طراح وب‌سایت، کسی است که فعالیت های طراحی صفحات و گرافیک سایت را به عهده دارد و اصلا با کد ها کاری ندارد.

در حقیقت برای طراحی سایت، شاید علم به زبان های برنامه نویسی یک نکته مثبت باشد، اما کارایی ندارد و عمده فعالیت آنها مربوط به ابزار های فتوشاپ، ایلستریتور، اینفوگرافیک و … است.

تفاوت بین طراح سایت و گرافیست این است در این است که طراح سایت با کد های HTML و CSS آشنا است.

توسعه دهنده وب کسی است که طرح اولیه طراحی را دریافت می کند و با آن، سایت را ایجاد می کند.

در طراحی و برنامه نویسی سایت اصطلاحات بیشتری هم وجود دارند که در توضیح آنها در اینجا نمی گند، اما به عنوان آخرین مطلب اعلام می کنم که توسعه دهنده وب همان برنامه نویس است که زیر بنای سایت را راه اندازی کرده و دستورات را به سایت می دهد و بعد از انجام فعالیت های طراحی، طرح را روی سایت قرار می دهد.

 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *