لندینگ پیج

لندینگ پیج یا صفحه فرود ، صفحه ای است که برای یک هدف خاص ساخته می شود. فرض کنید یکی از سایت های فروشگاهی ایران یک تبلیغ برای یک محصول بخصوص را برای شما می فرستد و زمانی که شما بر روی آن لینک کلیک می کنید وارد یک صفحه می شوید که فقط یک دکمه برای خرید این محصول دارد و ویژگی های آن محصول را در آنجا نوشته که شما آن را بخوانید و اگر دوست داشتید آن محصول را بخرید. یعنی در آن صفحه شما محصول دیگری نمی بینید و فقط تمرکز آن بر روی فروش همان تک محصول است.

توضیح لندینگ پیج با مثال

یا برای مثال، یک سایتی می خواهد کاربران خود را بیشتر کند، کتابی را برای دانلود می گذارد و لینک آن را به ایمیل شما می فرستد و یا در گوگل، شبکه های اجتماعی و … تبلیغ می کند و زمانی که شما بر روی آن لینک تبلیغ می کنید، وارد آن صفحه می شوید. یک سری توضیحات اولیه در مورد آن کتاب می خوانید و اگر به نظرتان جالب بود و خواستید آن را دانلود کنید باید ایمیل خودتان را وارد کنید تا بتوانید موفق به دریافت آن کتاب شوید.

پس همانطور که گفتیم صفحات لندینگ (لندینگ پیج) صفحاتی هستند که برای یک هدف ساخته شده اند. این صفحات هم در طراحی رابط کاربری و هم در بخش مارکتینگ و هم در بخش طراحی رابط و تجربه کاربری موثرند.

مواردی که باید در طراحی لندینگ پیج در نظر بگیرید

برای ساخت این صفحات باید مواردی را رعایت کنید و ساختاری برای راه اندازی این صفحات داشته باشید تا لندینگ پیج شما نرخ تبدیل بالایی داشته باشد. یعنی کاربری که وارد صفحه شما شده، ایمیل خود را وارد کرده و یا محصول شما را خریداری کند.

  • طراحی ساده

اولین موردی که باید در طراحی صفحات لندینگ رعایت کنید این است که یک طراحی ساده برای آن داشته باشید. چون این صفحه قرار است، حول یک موضوع مشخص بچرخد، بنابراین شلوغی زیاد صفحه باعث خواهد شد که موضوع اصلی گم شود. در نتیجه اگر شما صفحه را ساده تر طراحی کنید، کاربر خیلی سریعتر دنبال چیزی می رود که هدف شماست.

برای طراحی ساده لندینگ پیج شما باید فضای خالی زیادی در این صفحه داشته باشید. با این کار، توجه کاربر به دکمه CTA (Call To Action)  جلب می شود که در واقع همان دکمه ای است که می خواهد کاربر را به مشتری تبدیل کند. نکته ای که وجود دارد این است که معمولا نباید بیشتر از یک دکمه CTA وجود داشته باشد. چون این صفحه برای یک هدف مشخص ساخته شده است.

به این صورت که شما یک فرم برای ثبت نام کاربر می گذارید، یک دکمه ثبت نام هم در قسمت پایین فرم می گذارید. یا اگر قصد فروش یک محصول را دارید بعد از توضیحات محصول یک دکمه خرید می گذارید. پس نتیجه می گیرم که هر چه طراحی لندینگ یا همان صفحه فرود ساده تر باشد، باعث می شود که بیشتر به چشم بیاید. که هم کاربر و هم شما سریعتر به هدف خودتان برسید.

  • استفاده از مدیای مناسب

برای اینکه یک لندینگ پیکج با تاثیر اولیه بالا داشته باشیم باید یک مدیای جذاب مثل عکس یا ویدئو هم در آن صفحه داشته باشیم. استفاده از یک عکس یا یک ویدئوی جذاب می تواند در عرض چند ثانیه عکس محصول یا سرویس شما را به کاربر منتقل کرده و کاربر را در آن صفحه نگهدارد. البته برای ما که در ایران مشکل اینترنت داریم استفاده از ویدئو خیلی مناسب نیست. اما تجربه نشان می دهد که استفاده از ویدئو، خیلی نرخ تبدیل را بالا می برد. با استفاده از ویدئو بهتر می توانید کاربر را با محصول یا خدمات خود آشنا کنید.

سعی کنید در عکس یا ویدئویی که در لندینگ استفاده می کنید، سعی کنید از عکس یا فیلم فردی استفاده کنید که چهره و برخوردش حالت دوستانه داشته باشد. همچنین مدیای شما مرتبط با صفحه شما باشد. برای مثال اگر می خواهید برای یک شرکت تاکسیرانی لندینگ پیج درست کنید، از عکس یک راننده استفاده کنید که از داخل ماشینش لبخند می زند. همانطور که شرکتuber  این کار را انجام داده است.

عکس برای ساخت لندینگ پکیج

  • رنگ ها

موضوع دیگری که باید در طراحی این صفحات استفاده کنید، رنگ ها هستند. باید تا حدودی با روانشناسی رنگ ها آشنا باشید و بدانید که کجا و چطور از این رنگ ها استفاده کنید. رنگ ها بسیار اثربخش هستند و باعث ایجاد احساس خاصی در کاربر می شوند.

بهتر است رنگی که استفاده می کنید، کنتراست داشته باشد و از همه مهمتر اگر می خواهید این رنگ را در بکگراند استفاده کنید، باید متنی که روی آن رنگ قرار می گیرد، خوانایی مناسبی داشته باشد. برای مثال اگر روی رنگ زرد، با رنگ سفید بنویسید، خوانایی را به شدت پایین می آورد.

در مورد انتخاب رنگ ها برای لندینگ پیکج، ابتدا با استفاده از روانشناسی رنگ و سپس رنگ برند را درنظر می گیرید، و در نهایت تیم مارکتینک هم در مورد رنگ های انتخاب شده نظر می دهد. اگر در نهایت توانستید به یک نتیجه واحد برسید آن رنگ را انتخاب کنید.

اگر قصد طراحی لندینگ پیج برای سایت، در فرهنگ های مختلف را دارید، حتما به معنی رنگ ها در فرهنگ های مختلف توجه کنید. برای مثال رنگ سیاه در ژاپن توهین تلقی می شود.

  • ریسپانسیو

مورد بعدی که باید در طراحی لندینگ پیج مورد توچه قرار گیرد، بحث ریسپانسیو یا واکنش گرا بودن آن است. یعنی صفحات شما علاوه بر کامپیوتر، در گوشی، تبلت و … هم قابل نمایش درست باشد. از طرفی گوگل هم برای صفحات ریسپانسیو امتیاز بیشتری در نظر می گیرد و در نتیجه در سئو و رتبه گرفتن آن صفحه هم موثر است.

  • محتوای مناسب

اساس و پایه یک لندینگ پیج خوب محتوای خوب است. در محتوا هم تیترها مهم ترین بخش هستند. تیتر یا هدینگ، اولین چیزی است که وقتی کاربر وارد صفحه می شود آن را می بیند. یک تیتر خوب باید دارای ویژگی های زیر باشد:

  • متقاعد کننده و جذاب است.
  • کوتاه، صریح و واضح است.
  • حس اضطرار در کاربر به وجود می آورد.

برای مثال وقتی که گوگل میخواست گوگل فتوز Google PhOTOS را برای اولین بار معرفی کند، متنی که در صفحه خود استفاده کرد، این بود که اگر فضای خالی در صفحه خود ندارید، با ثبت نام در گوگل فوتوز، بینهایت فضا داشته باشید. یعنی ابتدا مشکل را که کمبود فضا بود مطرح کرده و سپس راه حل را در قسمت دوم آورده بود.

  • دکمه ها

مورد دیگری که باید در طراحی لندینگ پیج به آن توجه شود، دکمه هستند. چون دکمه ها مسیر ارتباطی شما با کاربر هستند، بنابراین باید ویژگی هایی داشته باشد.

زمانی که کاربر وارد صفحه می شود دکمه CTA را بلافاصله واضح ببیند.

می توانید با المان های گرافیکی به دکمه اشاره کنید، مثل فلش

برای متن با Lable روی دکمه، از عبارات طبیعی و مرتبط استفاده کنید.

جمع بندی

در این متن به معرفی لندینگ و اهمیت آن در سایت ها اشاره کردیم و سپس به ذکر چند نکته که باید در طراحی این صفحات در نظر بگیرید پرداختیم. مطمئنا روش های بیشمار دیگری برای بهتر کردن این صفحات وجود دارد که شما می توانید با به کارگیری آنها به هر چه بهتر و موثر بودن این صفحه کمک کنید و نرخ تبدیل را بالاتر ببرید.

 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *