مجازی سازی دسکتاپ

مجازی سازی دسکتاپ یکی از اقداماتی است که برای مجازی سازی شبکه های کامپیوتری انجام می شود و قابلیت مدیریت سیستم کاربران را به سرور می دهد.

مجازی سازی دسکتاپ یکی از فناروز های مهم در شبکه است که اسکتاپ و نرم افزار های سیستم کاربران را از حالت فیزیکی خارج می کند و دسترسی راحت تری را در اختیار کاربران قرا می دهد.

هدف ما این است که در این مقاله، شما را با مجازی سازی دسکتاپ، علت اهمیت مجازی سازی، ویژگی و مزایای مجازی سازی بیشتر آشنا کنیم.

 Desktop Virtualization چیست؟

علت اصلی ظهور تکنولوژی مجازی سازی، کاهش انرژی ها و هزینه های شرکت ها است که استهلاک و اجاره زیادی را به همراه دارند.

مجازی سازی شبکه به این معنی است که قابلیت هایی که دسکتاپ سیستم های کامپیوتری دارند، با استفاده از ابزار ها، از حالت فیزیکی در شبکه خارج شوند و به جای ذخیره روی هارد، روی سرور ذخیره شوند.

در این حالت، شرایطی برای کاربران مهیا می شود تا فعالیت هایی که با سیستم خود انجام می دهند، از طریق سرور قابل مدیریت و ذخیره سازی باشد.

برای اینکار، هر کدام از کاربران، مجهز به ماشین مجازی می شوند و روی سیستم خودشان (سیستم کامپیوتری شخصی) نرم افزار هایی نصب می شود که آنها را به شبکه وصل می کند و فعالیت خود را با مجازی سازی دسکتاپ جلو می برند.

هدف از مجازی سازی دسکتاپ چیست؟

اولین قدم برای فعالیت از راه دور، مجازی سازی شبکه است که با وجود سرور های فیزیکی، سیستم های کلاینت در فضای فیزیکی فعالیت نمی کنند و تحت شبکه مجازی شده، به سرور وصل می شوند تا طبق دسترسی هایی که دارند، اطلاعات را ذخیره و یا از داده ها استفاده کنند.
مجازی سازی

اولین قدم برای فعالیت از راه دور، مجازی سازی شبکه است که با وجود سرور های فیزیکی، سیستم های کلاینت در فضای فیزیکی فعالیت نمی کنند و تحت شبکه مجازی شده، به سرور وصل می شوند تا طبق دسترسی هایی که دارند، اطلاعات را ذخیره و یا از داده ها استفاده کنند.

VDI برای خیلی از شرکت ها و سازمانها یک روش کاهش قیمت و استهلاک ابزار ها است که به عنوان فناوری برتر در شبکه شناخته می شود.

علت اهمیت VDI

Virtual Desktop Infrastructure یا همان مجازی سازی دسکتاپ با پردازش اطلاعات کلاینت ها، آن ها را وارد سرور کرده و این قابلیت را به کاربران می دهد که بدون محدودیت شبکه های فیزکی کار کنند.

از دیگر دلایلی که مجازی سازی شبکه را با اهمیت کرده، پیشرفت سریع دنیا است که همه چیز در تلاش برای افزایش سرعت و کاهش هزینه است.

اینترنت های پر سرعت، وسایل ارتباطی قدرتمند و … نشان دهنده ی این است که دنیا به سرعت جلو می رود و اگر شرکت ها نتوانند به خدمات خود سرعت دهند و هزینه ها را کاهش ندهند، روز به روز این فعالیت ها برایشان سخت تر می شود.

ویژگی مجازی سازی شبکه ها

کاربران به راحتی می توانند با لپ تاپ، تبلت، موبایل، سیستم کامپیوتر خود، اقدام به احراز هویت در شبکه کرده و کار خود را آغاز کنند و از سیستم خود به عنوان کلاینت استفاده کرده و روی سرور کار کنید.

حالا که دسکتاپ مجازی شده، نیازی به حضور در یک مکان ندارید و می توانید از هر نقطه و مکانی به شبکه وصل شوید.

از طرفی هم نگرانی در مورد مشکلات شبکه ای، خرابی و قطعی سیستم ها و یا از دست رفتن اطلاعات نخواهید داشت، چون یکی از مشکلات شبکه این است که با خرابی سیستم ها، اطلاعات ممکن است از بین بروند، اما با مجازی سازی دسکتاپ دیگر این اتفاق نمی افتد و همه اطلاعات به صورت خودکار روی سرور ذخیره می شوند.

شاید تصور کنید که با این تکنولوژی دیگر نمی توانید از فعالیت کاربرانتان مطلع شوید و منترل آنها دشوار می شود، اما اتفاقا شبکه های مجازی سازی شده، مدیریت بهتر و دقیق تری نسبت به شبکه های فیزیکی دارند که دغدغه مدیران را برطرف کرده است.

7 مزیت شبکه های مجازی شده

1. کاهش انرژی و هزینه های دیگر

تصور کنید که با راه اندازی شبکه VDI، چه هزینه هایی نیاز به پرداخت ندارند؟ این نکته را بیشتر مدیرانی درک می کنند که از شبکه های فیزیکی استفاده کردند و از هزینه ها مطلع اند.

  • مصرف برق، گاز و ….
  • اجاره
  • تعمیرات تجهیزات
  • تهیه سخت افزار ها، نرم افزر ها و اضافه کردن سیستم های جدید
  • پشتیبانی شبکه فیزیکی

2. دسترسی راحت به اطلاعات

فایل ها، برنامه ها، نرم افزار ها و … در اختیار هر یک از سیستم هایی که از مجازی سازی شبکه استفاده می کنند، قرار می گیرد.

دسترسی به این داده ها بدون تاخیر انجام می شود و همه قابلیت هایی که داشتید را مجددا در اختیارتان قرار می دهد.

3. فعالیت در بستری منعطف

انعطاف بالای این شبکه باعث اعمال راحت تغییرات می شود که نشانه انعطاف بالای این تکنولوژی است، در حالیکه تغییرات در شبکه های فیکی کمی زمانبر و هزینه بردار است.

4. امنیت بالای شبکه

شبکه مجازی سازی شده با یک مشکل مواجه است، آن هم امنیت است که چون اطلاعات قرار است روی سیستم های شخصی نصب شود، کمی نگران کنندس.

اما این موضوع هم با پیشرفت تکنولوژی حل شد و با نصب نرم افزار های قدرتمند و با ارائه راهکار های امنیتی، حفاظت بیشتری از اطلاعات و داده های شبکه شد.

5. حفظ و نگهداری راحت تر شبکه

مجازی سازی دسکتاپ نسبت به سیستم های فیزیکی که در شرکت فعالیت داشتند، پشتیبانی و نگهداری راحت تری دارند.

شاید یکی از مهم ترین دلایل این اتفاق، عدم وجود زیر ساخت های شبکه ای است که نگهداری از شبکه را دشوار تر می کند.

6. فعالیت از راه دور

علاوه بر این ویزگی های ذکر شده، شما می توانید حتی در مسافت های طولانی هم به شبکه وصل شوید و محدودیت جغرافیایی نداشته باشید.

این یک مزیت برای مشاغلی محسوب می شود که کارمندانش باید همه روزه فعالیت داشته باشند و یا تجارت اینترنتی دارند.

7. فعالیت تمام وقت یا پاره وقت

با مجازی سازی دسکتاپ می توانید در هر ساعتی از شبانه روز به شبکه وصل شوید و فعالیت کنید.

محدودیت های زمانی در این شبکه بی معنی است.

برای مطالعه مطالب بیشتر به پیج اینستاگرام ما سر بزنید.

برای مطالعه در ارتباط با تلفن تحت شبکه روی این جمله کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *