مجازی سازی سرور

مجازی سازی سرور بهترین راه حلی است که این روز ها به کمک مدیران و کارفرمایان آمده است. با این روش سیستم ها را به بیرون از سازمان منتقل می کنند و با  وجود زیر ساخت و سرور فیزیکی، همه فعالیت های سرور به صورت مجازی و از راه دور انجام شوند. در این مقاله قصد داریم به توضیح مجازی سازی شبکه و مزایایی آن بپردازیم و علت استفاده از این روش را بیان کنیم.

مجازی سازی سرور چیست؟

به زبانی ساده، مجازی سازی سرور یعنی مستقل کردن همه سرویس دهندگان شبکه، سیستم عامل ها، سخت افزار ها و نرم افزار ها از سرور اصلی و انتقال آن به سیستم عامل های متفاوت که امکان فعالیت بدون وابستگی به سیستم های فیزیکی شبکه را فراهم می کند.

مجازی سازی سرور یکی از انواع مجازی سازی virtualization است.  این روش به دلیل ویژگی های بسیار قابل توجهی که دارد، از نظر اقتصادی به صرفه تر است. همچنین قابلیت های زیادی به شبکه اضافه می کند.

در این روش راه اندازی شبکه، چندین سیستم عامل جداگانه، روی یک سرور فیزیکی قرار می گیرند. سپس فعالیت خود را با آن سرور انجام می دهند و نیازی به سیستم ها و سخت افزار های جدا ندارند. برای تحقق این هدف، لازم است لایه hypervisor   بین دستگاه های مجازی شده و سرور اصلی واقع شود تا مثل کنترلگر میانی شبکه عمل کند.

هدف اصلی لایه هایپروایزر

هدف اصلی لایه هایپروایزر این است که منابع سخت افزاری سرور را با دیگر سیس های متصل به شبکه، به اشتراک بگذارد.

لایه Hypervisor به دو شکل وجود دارد که شامل :

  1. تمام سخت افزاری
  2. میزبانی شده Hosted

مجازی سازی سرور غالبا با نرم افزار انجام می شود. هر کدام یک از این نرم افزار ها در لایه هایپروایزر قرار می گیرند. سپس این نرم افزارها ارتباطی بین سخت افزار سرور و سیستم عامل کلاینت ها را برقرار می کنند

 مجازی سازی سرور با VMware چیست؟

VMware نوعی مجازی سازی سرور است که با استفاده از آن، چندین سیستم عامل مختلف را روی سرور نصب می کنند. این سیستم عامل ها به طور همزمان، قابل اجرا هستند.

این تکنولوژی علاوه بر این موضوع، برای همه کسانی که با هاست، فروش سرور و افزایش سرور سروکار دارند قابل استفاده است. تقریبا بدون این تکنولوژی نمی توانند فعالیت خود را پیش ببرند.

سرورهای مجازی چه مزایایی دارند؟

با مجازی سازی سرور دیگر نیازی نیست که برای هر یک از کاربران به صورت مجزا یک سیستم عامل یا سرور تهیه کنید، تنها لازم است که همه سرویس های شبکه و سرویس دهندگان را روی یک سخت افزار پیاده کنید.

  • استفاده بهینه از منابع سرور

منابع سرور در همه شبکه تقسیم می شود. در این حالت، هر سرویس گیرنده می تواند از ویژگی های سرور به اندازه محدودیت های مشخص شده استفاده کند. به این ترتیب فضای مصرفی دیتا سنتر هم کاهش پیدا می کند.

علاوه بر این، در هزینه های انرژی هم صرفه جویی می شود. با این روش، سازمان ها از انرژی کمتری برای مدیریت شبکه و فعالیت کارمندان استفاده می کنند.

البته صرفه جویی تنها شامل انرژی ها نیست، بلکه هزینه تهیه سخت افزار ها، سیستم های کامپیوتری و اضافه کردن سیستم و تجهیزات و .. هم جزئی از هزینه هایی است که در مجازی سازی سرور از بین می روند.

  • مدیریت یکپارچه و انعطاف پذیری سیستم‌های کاربران

مجازی سازی سرور

  • افزایش ظرفیت های شبکه

یکی از این ظرفیت ها شامل افزودن سیستم جدید به شبکه است. چون با ظرفیت بالایی که پیدا می کند، به راحتی می توان سیستم های زیادی را بدون هیچ سختی به شبکه وصل کرد.

این کار تنها با نرم افزار هایی انجام می شود که توسط پشتیبانی شبکه روی سیستم کاربر نصب خواهد شد.

  • مدیریت شبکه و پشتیبانی آسان‌تر

پشتیبانی سیستم های مجازی سازی، به دلیل عدم وجود زیر ساخت و سخت افزار ها بسیار راحت است. در صورت بروز مشکل در یکی از سیستم ها، سیستم اعضای دیگری که در شبکه فعال هستند آسیبی نمی بینند.

مدیریت این مدل شبکه به راحتی انجام می شود و سختی های مدیریتی شبکه فیزیکی را ندارد.

علت استفاده از مجازی سازی سرور

چه اهمیتی دارد که یک شبکه به چه روشی اجر شود؟ یکی از مهم ترین دلیل برای سازمان هایی که سیستم پیچیده ای دارند و یا به مرور، کاربران بیشتری وارد شبکه می شوند، این تکنولوژی هزینه های زیادی را از دوش سازمان ها بر می دارد و همینطور مدیریت راحت تری را برای مدیر شرکت مهیا می کند.

راه اندازی و نصب شبکه فیزیکی و یا اضافه کردن یک سیستم جدید، زمان زیادی برای شروع فعالیت نیاز دارد، درحالی که فاصله اقدام به افزودن کاربر جدید با شروع کار او، بسیار کم است.

در شبکه های فیزیکی، مشکلاتی که در هر یک از سیستم ها و یا زیر ساخت ها ایجاد می شود، مشکلاتی در کل شبکه ایجاد می کند و یا بیش از یک سیستم را درگیر خواهد کرد. اما اگر این روش خسارتی به کسب وکارتان وارد می کند، باید بدانید که مجازی سازی سرور به دلیل عدم وجود زیر ساخت، از اکثر این مشکلات به دور است. هر اختلالی که در یک سیستم به وجود بیاید، هیچ سیستم دیگری را درگیر نمی کند.

یکی دیگر از دلایل استفاده از این شبکه، جابه جایی راحت است. یک سیستم مجازی از یک سرور به سرور دیگر منتقل می شود و نیازی به تنظیمات مجدد ندارند.

شرکت هایی که به دنبال بیشترین امنیت برای حفظ اطلاعات و پروژه های خود هستند، از این روش می توانند استفاده کنند. به این ترتیب قادرند یک شبکه با امنیت بالا را مدیریت کنند.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *