عکس برای مدیریت شبکه

مدیریت شبکه کامپیوتری وظایف کلی و روزانه ای دارند که در برابر همه آنها در شبکه های کوچک و یا در برابر شبکه های بزرگ مسئول هستند.

موضوعی که کاملا روشن است، فعالیت سیستم های کامپیوتری و شبکه در هر سازمانی است که تکنولوژی کاملا رایجی است و مدیریت آن تحت هر شرایطی باید به درستی انجام شود و اهمیتی ندارد که شبکه سازمان از چند سیستم کامپیوتری تشکیل شده است.

مدیریت شبکه چیست ؟

مدیر شبکه به فرد یا افرادی گفته می شود که وظیفه نگهداری از سخت افزار ها و نرم افزار ها را دارد که البته یکی از تعضای تیم پشتیبانی به حساب می آید.

مدیریت شبکه کامپیوتری یا پشتیبانی شبکه در هر شرکتی به روش متفاوت انجام می شود و نوع مدیریت به بزرگی و کوچکی و نوع فعالیت کاربران شبکه بستگی دارد که مشخص می کند یک مدیر به چه شیوه ای مدیریت خود را پیش ببرد.

مدیریت شبکه های گسترده و پیچیده، به یک فرد اختصاص داده نمی شود و نیاز به تیم پشتیبانی مجهز تر و گسترده تر هست.

وظایف پشتیبانی و مدیریت شبکه

به طور کلی وظایف مدیر شبکه شامل کلیه اقداماتی است که در جهت پشتیبانی از موارد زیر انجام می شود.

 • نصب سیستم های شبکه و تجهیزات
 • پیکربندی شبکه
 • گسترش شبکه
 • محافظت از سیستم های موجود در شبکه
 • ارتقاء
 • تنظیم سیستم ها
 • تعمیر سخت افزار ها، زیر ساخت ها و سیستم های کامپیوتری

 ارتقاء تجهیزات

تهیه تجهیزات مورد نیاز شبکه یکی از وظایف پشتیبان و مدیر شبکه است که با شناخت بهترین تأمین کننده، مرغوب ترین و بهترین تجهیزات را در ارتقا و یا تعمیر شبکه به کار بگیرد.

ارتقا تجهیزات زمانی انجا می شود که بنابر تشخیص مدیر شبکه، عمر برخی تجهیزات تمام شده باشد و حضور آنها باعث کاهش کیفیت یا ایجاد مشکل در شبکه شود.

مدیریت پیکربندی

پیکربندی یعنی اضافه کردن یک سیستم یا سویچ جدید، به سیستم شبکه شرکت که می تواند به صورت سیستم فیزیکی در شبکه اضافه شود و یا یک سیستم مجازی سازی شده را به شبکه وصل کند.

مدیریت شبکه کامپیوتری وظیفه دارد تا اقدامات پیگیری و کنترل شبکه را بعد از راه اندازی و اتمام کار، آغاز کند.

ارتقاء و به روز رسانی نرم افزارها

نرم افزار هایی که کاربرد گسترده ای در خدمات شبکه ای دارند، نسخه جدیدی از محصول خود را وارد بازار می کنند. همچنین برای افزایش کارایی، در مدت مشخصی نسخه به روز رسانی را ارائه می کنند. این کار معایب نسخه قبلی را از بین می برد. همچنین قابلیت جدیدی به سیستم های کامپیوتری می دهد.

مطمئنا نرم افزار های حرفه ای، به تخصص حرفه ای هم برای به روزرسانی نیاز دارند. آپدیت نرم افزار های سیستم عامل سرور و کلاینت، با هر سیستمی متفاوت است. به ویژه سرور که از حساسیت های بالایی برخوردار است و نرم افزار های معمولی روی آن نصب نمی شود.

مدیریت شبکه کامپیوتری با استفاده از راه کار های مناسب Patch Management، در بازه های زمانی مشخص، این پچ ها را روی نرم افزار ها و سیستم عامل کامپیوتر های شبکه نصب می کنند تا به روزرسانی با حساسیت بالا صورت بگیرد.

 عکس برای پشتیبانی شبکه
مراقبت از عملکرد شبکه

عملکرد کند سیستم های شبکه، همیشه موجب آزاردگی مدیران و کاربران بوده و یک نگرانی قلمداد می شود. آن نگرانند که نکند با سیستم های کامپیوتری بالا و متصل به هم، عملکرد کاهش پیدا کند.

البته که شبکه ممکن است این مشکلات را داشته باشد. اما مدیریت قوی و پشتیبانی شبکه نباید اجازه این اتفاق را به سیستم ها بدهد. باید با ابزار های حرفه ای، ترافیک شبکه را مدیریت کند و اقدامات لازم را برای بهبود عملکرد شبکه انجام دهد.

انجام امور روزانه شبکه

یکی دیگر از وظایف پشتیبانی و مدیریت شبکه این است که به صورت روزانه و منظم، امور جاری در شبکه را انجام دهد. مثلا دیتا های قدیمی را آرشیو و فضای بیشتری در سرور را آزاد کنند.

از کوچک ترین مشکلات شبکه اطلاع داشته باشد. هر مشکلی را به کاربران اطلاع دهد. همچنین از بروز هر ایرادی در عملکرد سیستم ها جلوگیری کند تا فعالیت کاربران به تاخیر نیفتد.

 فعالیت مهم روزانه مدیر شبکه

فعالیت هایی که مدیر شبکه به صورت روزانه در شرکت انجام می دهد شامل 4 فعالیت عمده است.

 1. بک آپ گیری و پشتیبانی

بکاپ گیری باید به صورت منظم انجام شود. این بکاپ گیری شامل بک آپ گیری از زیر ساخت سرور های مجازی، پایگاه داده ها، فایل سرور، فایل پیکربندی روتر ها و سوییچ ها است.

 1. محافظت از شبکه

محافظت و نگهداری از سیستم های کامپیوتری، یکی از مهم ترین وظایف مدیریت شبکه کامپیوتری است. این کار جلوی هر دسترسی غیر مجازی را به شبکه می گیرد. همچنین از داده ها در برابر حمله هکر ها مراقبت می کند.

گاهی این خرابکاری ها به شکل نرم افزار های بدافزار در شبکه مشکل آفرینی می کنند. در صورتی که این مشکلات به موقع حل نشوند، ممکن است کل شبکه را درگیر کنند.

 1. پاکسازی

برای کاهش هزینه های تهیه ذخیره سازی جدید، مدیر شبکه به طور روزانه هارد دیسک ها و درایو هایی که فایل های بیهوده، تکراری و یا بی مصرف دارند را پاکسازی می کنند.

 1. رسیدگی به امور کاربران شبکه

پشتیبان شبکه با امور فنی زیادی در روزمره مواجه است که فعالیتش از زمان راه اندازی شبکه آغاز می شود که تنها شامل اقداماتی برای سیست ها نیست، بلکه اقداماتی هم برای کاربران در نظر گرفته می شود مثل آموزش کاربران و پاسخ گویی به مشکلات آنها.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *