ویژگی یک وب سایت خوب

امروزه با پیشرفت فناوری اطلاعات، شاهد انقلابی بزرگ در کسب و کارها هستیم. هر کسب و کاری برای رشد و بقای خود، ملزم به استفاده از اینترنت و ورود به دنیای  it است؛ طوری که حتی کوچکترین کسب و کارها، در دورافتاده ترین مناطق هم به این نتیجه رسیده اند که راه انداری سایت فروشگاهی می تواند باعث رونق کسب و کار آنان شده و بازاری به وسعت ایران و حتی دنیا، در اختیار آنان قرار دهد. کم کم با گذشت زمان و داغ شدن بازار کسب و کارهای اینترنتی و گسترش وب سایت ها، صاحبان وب سایت ها به این نتیجه رسیدند که صرفا داشتن یک سایت کافی نیست، بلکه باید ویژگی هایی داشته باشد که بتواند  گوی رقابت را از دیگر وب سایت ها برباید. حالا حتما این سوال برایتان پیش آمد که ویژگی یک سایت خوب چیست؟

نگران نباشید، ما اینجا هستیم تا شما را به جواب این سوال برسانیم.

6 ویژگی یک وب سایت موفق

مطمئنا ملاک های یک سایت موفق بیشتر از این موارد است؛ اما قصد داریم مشخصات یک سایت خوب که بهترین تاثیر را در موفقیت کسب و کارتان دارند و شما را سریع تر به هدف می رسانند را معرفی کنیم. البته نیاز نیست برای داشتن یک سایت، خودتان تخصص این کار را داشته باشید؛ بلکه می توانید با سفارش طراحی سایت به شرکت های مربوطه، صاحب یک وب سایت شوید.

1. برای سایت خود هدف گذاری کنید

چرا سفارش طراحی سایت می دهید؟ فقط می خواهید یک سایت داشته باشید یا برای کسب و کارتان به فعالیت در موتور های جستجوگر نیاز دارید؟

هدفی که در ابتدا مشخص می کنید، کارکرد سایت را طرح ریزی می کند و مشخص می کند که نیاز به جذب چه مخاطبینی دارید، این مخاطبین با چه معیار هایی جذب سایت می شوند، قالب سایت چگونه طراحی شود، مدیریت سایت باید با کدام روش انجام شود و …

ویژگی یک سایت خوب این است که هدف و  برنامه های بلند مدت و منطقی ای را دنبال می کند و تلاش ها در راستای همان هدف انجام می شود، مثلا ارائه خدمات، فروش محصول، افزایش بازدیدکنندگان و … سعی نکنید سایتی داشته باشید که باب میلتان باشد، بلکه سایتی را مدیریت کنید که طبق نیاز مخاطب باشد و هدف خود را همسو با اهداف کاربران تنظیم کنید.

2. انتشار اطلاعات درست و موثق

یک ویژگی یک وب سایت موفق این است که بتوانید قابل اعتماد باشد، یعنی با اطلاعاتی که در اختیار کاربران قرار می دهد، اعتماد خوانندگان را جلب کند. این اتفاقی زمانی می افتد که روی همه اطلاعات سایت دقت کنید و حتی جزئی ترین اطلاعات را هم بر پایه واقعیت و کامل بنویسد. برای مثال معرفی یک محصول باید از ابعاد دقیق، مواد سازنده و ریز جزئیات بهره برده باشد.

دیگر ویژگی سایت خوب که باعث جلب اعتماد مخاطب می شود، بروزرسانی مداوم مطالب است که نشان دهنده فعالیت مداوم مدیریت سایت و اعتماد به آن می شود؛ اما باید محتوایتان را با اطمینان زیادی جمع کنید و منابع موثقی پشت آن وجود داشته باشد.

3. از قوانین پیروی کنید

موتور های جستجوگر هم مثل هر ابزار دیگری از قوانین خاصی برخوردار هستند تا فعالیت های خود را ساماندهی کنند و سایت هایی که از این قوانین پیروری کنند، جایگاه و رتبه بهتری بهشان تعلق خواهد گرفت و در نتیجه ترافیک بیشتری روانه سایتشان می شود.

این قوانین کدام اند؟

  • هرچه سرعت سایت بیشتر باشد، وضعیت سایت بهتر می شود.
  • این قانونی است که اگر آن را رعایت نکنید، به سایت خودتان لطمه می زنید و مخاطبین را در کمتر از چند ثانیه از دست خواهید داد.
  • با کاربرد درست کلمات کلیدی آشنا شوید
  • رمز موفقیت سایت در گرو کلماتی است که به عنوان کلمات کلیدی اصلی و مترادف انتخاب می شوند و زیر نظر هوش مصنوعی گوگل، با دقت بالا بررسی خواهند شد.
  • سئو و بهینه سازی سایت

 

ویژگی یک وب سایت خوب

قانون مهم سایت ها، بهینه سازی است که بخشی از آن مربوط به بهینه سازی داخلی و بخشی مربوط به بهینه سازی خارجی سایت است. سئو داخلی، اقداماتی است که روی سایت انجام می شود مثل کیفیت محتوا، عملکرد صفحات و ساختار نوشته ها و تصاویر. اما سئو خارجی، اقداماتی است که روی سایت انجام نمی شود، اما تاثیر زیادی در رتبه سایت دارد مثل لینک شبکه های اجتماعی، بک لینک از سایت های دیگر و یا محتوا های پیشین، تبلیغات و … این مورد از مشخصات یک وب سایت خوب است.

باید بدانید که قوانین بیشتری در سایت وجود دارد که جزئی تر از موارد ذکر شده هستند و به تخصص زیادی هم نیاز دارند. مهم ترین ویژگی یک سایت خوب این است که مدیریت آن توسط افرادی انجام شود که به همه قوانین آشنا باشند.

4. به اشتراک گذاشتن اطلاعات تماس

در صفحه اصلی سایت، قسمتی طراحی می شود که به کاربران اجازه می دهد از روش های مختلف با پشتیبانی سایت ارتباط برقرار کنند و سوالات، مشکلات، سفارشات، گزارشات را اطلاع دهند. این قابلیت، ارتباط با شرکت ها و موسسات را راحت تر می کند و علاوه بر این، اعتماد مشتریان را بیشتر خواهد کرد.

نکته قابل توجه این است که در این صفحه، برای اعتماد سازی بیشتر، باید حداقل یک شماره خط ثابت ثبت کنید. در کنار شماره های تماس، آدرس ایمیل، لینک شبکه های اجتماعی و زمان پاسخ دهی را هم قرار دهید تا دسترسی کاربران به شبکه های اجتماعی به راحتی انجام شود.

5. تنظیم باکس سوالات و نظرات

ارتباط کاربران با شما و دریافت سوالات و نظرات آنها، به تعامل سایتتان کمک زیادی خواهد کرد و رتبه شما را در موتور های جستجوگر افزایش می دهد.

مهم ترین ویژگی یک سایت خوب ، از نظر کاربران، نظرات مخاطبین سابق است که در قسمت نظرات جمع آوری شدند و توسط افرادی به اشتراک گذاشته شده که سابقه استفاده از محصولات و خدمات شما را داشتند. مخاطبین از طریق همین قسمت می توانند به خیلی از سوالات خود برسند، مثلا با سوالاتی که مخاطبین دیگر از قیمت، کیفیت، محصولات مشابه، نحوه ارسال، رضایت از محصول، پشتیبانی، نحوه خدمات رسانی و … پرسیدند.

6. رابط کاربری

هدف هر طراحی که در سایت انجام می شد، ایجاد call to action و برقراری ارتباط است که فرآیند راحتی هم ندارد. این ارتباط نیاز به مهارت های طراحی رابط کاربری و طراحی تجربه کاربری دارد تا برقراری ارتباط راحت تر انجام شود. ویژگی از مهم ترین فعالیت ها در طراحی و ساخت سایت است که سایت را به شکلی در می آورد که مطابق سلیقه مخاطبین باشد و حتی بدون هیچ متنی هم آنها را جذب می کند.

 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *